لغات مهم زبان انگلیسی کنکور

بهترین سایت آموزش های رایگان زبان انگلیسی از صفر تا صد از مکالمه تا گرامر


لغات زبان انگلیسی کنکور همیشه آزار دهنده ترین قسمت کنکور به حساب می آیند چون که بسیار فرار هستند و برای به خاطر داشتن آن ها باید بارها و بارها آن ها را مرور کنید.  البته این فقط یک قسمت از مشکل به حساب می آید و مشکل دیگری که در مورد لغات دارید این است که تعداد لغات بسیار بالا هستند و باید برای آن ها یک زمان به خصوصی اختصاص بدهید تا بتوانید به همه آن ها برسید و بتوانید تک تک آن ها را بیاموزید بدون آن که نیازی به حفظ کردن داشته باشید.

از جمله مزایایی که حفظ کردن دارد این است که شما خیلی زود مطلب را به خاطر می سپارید و از جمله معایب آن این است که به همان زودی جزئیات مبحث از یادتان خواهد رفت به خصوص اگر مرور نداشته باشید کلیات مطلب را نیز فراموش خواهید کرد. پس مرور حرف اول را می زند و شما باید یک زمان خاصی را هم برای مرور لغات یاد گرفته شده اختصاص بدهید تا در ذهنتان ثبت شوند.


لغات زبان انگلیسی کنکور به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که مگر لغات دسته بندی می شوند؟ پاسخ شما مثبت است چرا که لغات به دو دسته داخل کتاب درسی و خارج کتاب درسی تقسیم بندی می شوند. اما چطور باید برای آن ها برنامه مناسب برای مطالعه داشت؟ اصلا لازم است برای لغات خارج از کتاب درسی وقت گذاشت و آن ها را آموزش دید؟ دوستان برای اینکه بتوانید در زبان انگلیسی کنکور موفق باشید باید دایره لغات گسترده ای داشته باشید چون قسمت عمده این درس را لغات به خودشان اختصاص داده اند.

پس مشخص است که تنها لغات داخل کتاب درسی نمی توانند شما را به موفقیت صد در صدی برسانند. بنابراین از همین حالا باید ذهنیت خود را نسبت به ساده بودن لغات تغییر دهید و به اندازه کافی برای مطالعه و یادگیری شان تایم بگذارید. در ابتدا بگویم که شما اگر کلاس نرفته اید هیچ ایرادی ندارد می توانید با کمی تمرین و تکرار به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. اما چطور؟

روش یادگیری لغات زبان انگلیسی کنکور داخل کتاب درسی

اگر بخواهیم در مورد کتاب درسی صحبت کنیم واضح است که تعداد لغات زبان انگلیسی کنکور محدود است و شما می توانید با برنامه ریزی برای یادگیری شان وقت گذاشته و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید. در این مورد لازم نیست که حتما تک به تک لغات را بشمارید تا در برنامه ریزی آن ها را قرار دهید چون که این کار بسیار تایم شما را خواهد گرفت.

شما یک تعدادی را در نظر می گیرید و این را هم لحاظ می کنید که در صورتی که در مدت زمان باقی مانده لغات به اتمام نرسید یعنی یکسری لغات بوده که شما هنوز آن ها را مطالعه نکرده اید چند روز اضافی را در نظر خواهید گرفت.


اما وقتی صحبت از لغات می شود به این معنا نیست که شما فقط به لغاتی که در قسمت vocabulary قرار دارند توجه کنید بلکه از همان ابتدای کتاب از پاورقی ها گرفته تا سوالات و نکات و گرامر و … همه و همه را بررسی کرده و در صورتی که با لغتی مواجه شدید که معنی آن را نمی دانستید به طور کامل معنی آن را یاد خواهید گرفت. خب با این اوصاف باید زمان زیادی برای این کار صرف کرد ولی این طور نیست.


بهترین زمان برای مطالعه لغات زبان انگلیسی کنکور کی است؟

شما باید برای یادگیری این لغات از هر زمانی نهایت استفاده را ببرید به خصوص از زمان های مرده تان که هیچ کاری در آن زمان ها نمی توانید انجام دهید به طور مثال وقتی شما سوار تاکسی یا اتوبوس هستید و به جایی می روید در این زمان هیچ کاری از جمله مطالعه یا تست زنی را نمی توانید انجام دهید در حالی که همه شما در گوشی تان دیکشنری دارید و می توانید از آن در این موقعیت ها استفاده کنید و حتی اگر شده دو لغت را بیاموزید. درست است که این لغات شاید به کتاب مربوط نشوند ولی باعث می شود دایره لغات شما وسیع تر شود.

سوالی که خیلی پرسیده می شود این است که مهم ترین لغات زبان انگلیسی کنکور کدامند؟! ما چنین چیزی نداریم. همه لغات به یک اندازه مهم هستند. اما برای مطالعه لغات داخل کتاب کافی است روزانه 10 الی 20 لغت را یاد بگیرید. اما چطور یاد بگیرید در صورتی که نیازی به حفظ کردن نباشد؟ بهترین راه برای یادگیری لغات استفاده از جمله سازی و یا استفاده از تصویر و انیمیشن می باشد.

در مورد جمله سازی با لغات انگلیسی کنکور که به طور کامل در مورد آن در مقاله تکنیک های تست زنی زبان انگلیسی بدون معلومات توضیحات لازم ارائه شده و شما می توانید با مطالعه آن به طور کامل در جمله سازی مسلط شوید. اما در مورد انیمیشن بهترین منابع می توانند کتاب هایی باشند که با انیمیشن تدریس می کنند و یا از دی وی دی های زبان حرف آخر استفاده کنید که در انتها به طور کامل در مورد ان توضیح خواهم داد.

نحوه مطالعه لغات خارج از کتاب زبان کنکور

در مورد این لغات اولین چیزی که مشهود است این است که شما با تعداد لغات نامحدودی روبه رو خواهید بود که برای یادگیری آن ها بعد از لغات داخل کتاب درسی اقدام کنید. پس مشخص شد که اولویت اول شما لغات کتاب درسی است سپس به سایر کتاب ها مراجعه خواهید کرد تا بتوانید دایره لغات وسیعی داشته باشید. برای این کار می توانید به کتاب های متعددی یا منابع متعددی رجوع کنید ولی بهترین کتاب برای شما عزیزان می تواند کتاب 504 باشد. کتاب 504 برای کنکور سراسری بسیار مناسب و مفید است.

در کتاب 504 شما حتی لازم نیست که جمله سازی را انجام دهید چون که خود کتاب این کار را انجام داده است و حتی لغات را در یک داستان کوتاه هم قرار داده که شما با بررسی آن می توانید به خوبی لغت را در ذهن خود بسپارید. در این صورت شما در قالب آن جمله و داستان علاوه بر لغات زبان کنکور با یکسری لغات دیگر نیز آشنا خواهید شد که اگر تک به تک آن ها را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید بسیار جلوتر از افرادی خواهید بود که حتی به کلاس رفته اند ولی در یادگیری لغات تلاشی انجام نمی دهند.

طبیعتا برای مباحث پرتکرار و سوال خیز زبان باید توجه و وقت زیادی داشت. برای راحتی کار شما، یک مطلب درباره مهم ترین مباحث زبان نوشته ایم که با مطالعه آن لیستی از این مباحث را در اختیار خواهید داشت و اطلاعات زیادی درباره نحوه مطالعه هر یک نیز به دست خواهید آورد. همچنین شما می توانید با مطالعه مقاله بودجه بندی زبان انگلیسی کنکور برنامه ریزی درستی برای مطالعه و مرور و جمع بندی زبان کنکور داشته باشید.

یک نکته قابل تامل برای داوطلبان عزیزی که کلاس رفته اند و دارای اطلاعات کافی در مورد زبان هستند!!

داوطلبانی که کلاس رفته اند نباید در این مورد خود را مستثنی بدانند و دیگر به مطالعه لغات کنکور زبان نپردازند این کار فقط باعث می شود تا به مرور زمان مطالب بیشتری را فراموش کنند. وقتی می گوییم یک مطلب فرار است یعنی برای تمامی افراد فرار است و در صورتی فراموش نخواهد شد که دائما در حال مرور و تمرین و تکرار باشید. اما تفاوتی که شما عزیزان با افرادی که کلاس نرفته اند دارید این است که برای شما زمان کمتری برای مرور و تمرین لازم خواهد بود چون که شما با لغات آشنایی دارید.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.